Translate

18 Şubat 2013 Pazartesi

Devamsızlık yapan öğrencilere müzikli çözüm

Devamsızlık yapan öğrencilere müzikli çözüm

EDİRNE’de okula gitmeyen ve devamsızlık yapan Roman çocuklarına yönelik müzik atölyesi kuruldu. Haftanın 4 günü klarnet, saz ve darbuka eğitimi alan öğrenciler okula daha sık gitmeye başlayınca proje genişletildi.

Kıyık semtinde çoğunluğu Roman çocukların öğrenim gördüğü Fevzipaşa İlköğretim Okulu’nda devamsızlık yapan öğrencileri okula adapte edebilmek için Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği desteğiyle müzik atölyesi kuruldu. Roman çocuklarının okula adaptasyon ve devamsızlık sorunu yaşadığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, "Ders bazen sıkıcı olabiliyor, müfredatlar son dönemde hayata hazırlama anlamında, çocukların ilgisini çekebilecek düzeyde düzenlendi. Kardeşlerimiz yapı itibariyle rahatlığı seviyor, sıkıya gelemiyor. Müzikle ilgili yetenekleri var, çocuklarımızın bu yeteneklerini kurs faaliyetlerine dönüştürdüğümüzde okula daha isteyerek geliyorlar. Belli bir saat kurs veriyoruz, sonrada derste vermek istediğimiz formasyonu performansı kazandırıyoruz. Ciddi bir katkısı var, kendilerine sorduğumuz zaman daha istekli geldiklerini söylüyorlar" dedi.
Konuşmaların ardından Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı ve Edirne Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Serhat Ocak tarafından kırmızı kurdele kesilerek müzik atölyesinin açılışı yapıldı. 22 öğrencinin yaklaşık 2 aydır müzik aletleri eğitimi aldığı atölyede Roman çocukları mini bir konser verdi. Okula şimdi daha istekli geldiklerini ifade eden çocuklar, "Önceden okula pek gelmek istemezdik. Şimdi müzik öğreniyoruz bu yüzden daha istekli geliyoruz" dedi.
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı ise çocukların iyi bir müzik eğitimi almasının, onlara iyi bir meslek olarak döneceğini ifade etti. Şallı, "Meslek olarak müzisyenliği seçerlerse kendilerine iyi bir gelecek yaratabilirler" diye konuştu.
DERSTEN SONRA MÜZİK
Fevzipaşa İlköğretim Okulu’nda okuyan yaşları 10 ile 14 arasında değişen 22 öğrenci, haftada 4 gün derslerin ardından atölyede müzik öğretmeni eşliğinde davul, darbuka, bağlama, klarnet ve keman dersleriyle nota bilgisi alıyor
.http://www.aksam.com.tr/yasam/devamsizlik-yapan-ogrencilere-muzikli-cozum/haber-170099

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder