Translate

15 Şubat 2013 Cuma

Aksaray’da öğrenci ve öğretmenler tablet bilgisayarlarına kavuştu


 

Aksaray’da öğrenci ve öğretmenler tablet bilgisayarlarına kavuştu

ABDULLAH KOYUNCU | AKSARAY - 15.02.2013 14:52:56
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okulların akıllı tahtalarla donatılması ve ders kitaplarının bilgisayar ortamına taşınmasını öngören Fatih Projesi kapsamında pilot iller arasında bulunan Aksaray’da 3 okulda 477 öğrenci ve 139 öğretmen olmak üzere toplam 616 adet tablet bilgisayar dağıtıldı.

Ahmet Cevdet Paşa Sosyal Bilimler Lisesi’nde gerçekleştirilen tablet bilgisayar dağıtım törenine Aksaray Valisi Selami Altınok, Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Altınsoy, Aksaray Üniversitesi Rektörü Mustafa Acar ve İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin katıldı. 9. sınıf öğrencileri ile bir araya gelen protokol öğrencilere ve öğretmenlere tablet bilgisayarları verdi.

Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri, tabletlerin önemine değinerek, "Eğitim ortamlarının yenilenen teknolojiyle gayreti içerisindeyiz. Tablet bilgisayarların öğrenmede önemli bir araçtır, lakin amaç değildir. Çünkü burada en önemli unsur öğrencinin kendisidir. Tabletin nasıl kullanıldığı çok önemli. Tabletleri bir eğlence aracı olmaktan ziyade bir eğitim aracı olarak kullanmalıyız. Unutulmamalıdır ki, hiçbir teknoloji öğrenci öğretmen etkileşiminde belirleyici unsur değildir. Öğrenci, öğretmen ve veli çerçevesinde kurulan ve öğrenme amaçlı bağ büyük başarıları beraberinde getirecek. Modern dünyanın geleceğinde rol alacak öğrencilerimizin yetişmesinde büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum." dedi.

Tablet bilgisayar dağıtım töreninde konuşan Vali Selami Altınok, geçmiş yıllara bakarak eğitimdeki bu denli gelişmenin insanı duygulandırdığını belirterek, "Gerek tabletlerimizin dağıtımında, gerek akıllı tahtanın kullanımında bizde Aksaray’da bir ilki başlatmış olduk. Bizim yaşadığımız 20-30 yıl önceki, 40 yıl önceki çocukluğumuzla 30-35 yılda Türkiye’nin gelmiş olduğu noktada gençlerimizin bugün kullanmış olduğu imkanları görünce insan duygulanıyor. Bilgiye ve erişime noktasındaki bu hızlı gelişim ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bunu çok hızlı bir şekilde başarmış olmasının gururunu yaşıyorum, duygulanıyorum. Biraz önce rehber öğretmenlerimizin bizlere yapmış olduğu sunumlarda sizlerde gördünüz, çocuklarımızda gördü, artık her şey bir bilgisayarın içinde. Çanta, kitap dahi olmadan, veya e-maile ders alabilme veya işte Trakya’da, Ege’de, Doğu Anadolu’da her hangi bir öğretmenin anlatmış olduğu dersi de takip edebilme noktasında bilgisayarın bir tuşuna basarak bunu sağlayabilme açısından öğrencilerimizin gelmiş oldukları noktaya gıptayla bakıyorum, imreniyorum, keşke bizim zamanımızda da olsaydı diyorum ama onlarla da gurur duyuyoruz. Zannediyorum ki, bu sistem zamanla oturdukça, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz bu teknolojiyi kullanma noktasında daha bir ivme kazandıkça gençlerimiz çok hızlı bir şekilde öğrenebilecekler." dedi.

Öğrenciler ise özellikle kitapları taşımaktan kurtulduklarını belirterek, teknolojiye ayak uydurmanın mutluluk verici olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından öğrenci ve öğretmenlere protokol tarafından tablet bilgisayarları dağıtıldı.http://www.cihan.com.tr/news/Aksaray-da-ogrenci-ve-ogretmenler-tablet-bilgisayarlarina-kavustu-CHOTM4MTI3LzE=

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder