Translate

13 Şubat 2013 Çarşamba

YGS ve LYS kuralları kitap ayracında


13 Şubat 2013 - 11:40

YGS ve LYS kuralları kitap ayracında

ÖSYM, bu yıl ilk kez YGS ve LYS’ye girecek 850 bin adaya, kitap ayracı ve el rehberi gönderecek.

YGS ve LYS kuralları kitap ayracında


Ölçme, Seçme ve Yerleştirme  Merkezi (ÖSYM), bu yıl ilk kez Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans  Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girecek 850 bin aday için sınav kurallarının yer  aldığı kitap ayracıyla sınav süreçlerinin anlatıldığı el rehberi hazırladı.
 
ÖSYM’nin bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği uygulama kapsamında el  rehberleri ve kitap ayraçları, 24 Mart’ta yapılacak YGS öncesi adayların  adreslerine gönderilmeye başlandı.
 
El rehberlerinin giriş kısmında, ÖSYM’nin kısa tarihçesi, sınavlara  ilişkin bilgiler, kurumun misyonu ve vizyonuyla aday, aday kütüğü, değerlendirme,  kapalı dönem, kılavuz, saklama merkezi, özel kimlik belgesi, ÖSYM nakil kuryesi,  ÖSYM nakil güvenlik görevlisi ve yerleştirme gibi kuruma ilişkin bazı kavramlar  anlatıldı.
 
ÖSYM Başkanı Ali Demir’in öğrencilere hitabında, ÖSYM’nin, yükseköğretim kurumlarına yerleşecek öğrencilerin, bilimsel metotlarla bilgi ve yeteneğinin  ölçümü, hak ve adalet anlayışı çerçevesinde seçimi ve yerleştirilmesini sağlamak  amacıyla kurulduğunu vurguladı.
 
”Bu kutsal görevin bilinciyle sizlerin hak ettiğiniz bölümlere  yerleşmeniz, yıllardır gösterdiğiniz çabaların ve size verilen emeklerin 
 karşılığını tam olarak alabilmeniz için ÖSYM olarak çok yoğun bir çabanın  içerisindeyiz” ifadesini kullanan Demir, haksız ve adil olmayan sonuçların  ortaya çıkmasını engellemeye çalışan bir anlayışla, daha çağdaş  bir ölçme ve  değerlendirme sisteminin kurulması için çalışmalarına devam ettiklerini  belirtti.
 
Temel ilkelerinin, öğrencilere, çağın gereklerine uygun, bilimsel  çerçevede, etkin ve en verimli hizmeti sunmak olduğunu vurgulayan Demir,  öğrencilerin ÖSYM hakkında daha da çok bilgiye sahip olabilmesi ve kurumun  sunduğu hizmetlere ilişkin mümkün olan şeffaflığın sağlanması amacıyla el  rehberinin hazırlandığını bildirdi.
 
Rehberde sınav sürecinin aşamaları, soruların hazırlanması, güvenliğin  sağlanması ve sonuçların değerlendirilmesi sürecine ilişkin temel bilgilerin  bulunduğunu ifade eden Demir, şunları kaydetti:
 
”Rehberi, çok dikkatlice okuyunuz ve ÖSYM’nin önerilerine titizlikle  uyunuz. Amacı en etkin ölçme ve değerlendirme sistemini kurmak olan kurumumuz,  her adayın sonucunu adil biçimde değerlendirecek ve adayları buna göre  yerleştirecektir. Sınav sırasında tüm öğrencilerimizin rahat etmeleri, sınavın  sorunsuz biçimde gerçekleştirilmesi adına gerekli tüm çalışmalar yapılmış ve  yapılmaya devam etmektedir. Tüm öğrencilerimizin gösterdikleri çabanın  karşılığını alabilecekleri bir sınav geçirmeniz temennisiyle hepinize başarılar  dilerim.”
         
-22 soru ve cevap-
El rehberinde, sınavların hazırlanması, sınav tarihinin belirlenmesi,  sınavlar hakkında ayrıntılı bilgiye nereden ulaşılabileceği, başvuru yöntemleri,  sınav binalarının belirlenmesi, sorular ve soru kitapçıklarının hazırlanması,  kapalı dönem, basılan sınav evrakının sınav merkezlerine gönderilmesi, sınav  merkezlerinde sınav evrakının güvenliğinin sağlanması, adayların sınavdan bir gün  önce yapması gerekenler, sınavın geçersiz sayılacağı ve kopya olarak  değerlendirilen durumlar, cezai hükümler, ÖSYM’ye gelen sınav evrakının geçtiği  süreç, sınav güvenliğine ilişkin tedbirler, sınav sonuçlarının hesaplanması ve  açıklanması gibi konulara yer verildi.
 
ÖSYM’ye sıkça sorulan sorulardan derlenen 22 soru ve cevaplarıyla  adaylara uyarıların yer aldığı rehberde, merkezin iletişim bilgileri de yer  aldı.
         
”’Emeğiniz emanetimizdir” yazılı ayraç
daylara gönderilen kitap ayracının bir yüzünde ÖSYM’nin misyonu ve  vizyonuyla ”yenilikçi olmak, eğitime katkıyı öncelikli görmek, doğru, adil,  güvenilir bir ölçme ve değerlendirme gerçekleştirmek, bilimsel yöntemleri esas  almak, insan odaklı düşünmek, insanın beyin gücüne ve emeğine saygılı olmak,  ulaşılabilir ve hesap verebilir olmak, takım ruhuyla hareket etmek” gibi temel  değerleri yer aldı.
 
Ayracın diğer yüzünde ise ”Emeğiniz emanetimizdir. Bu emeğinizi  koruyabilmek için...” başlığı altında adaylara sınavlara ilişkin şu uyarılarda  bulunuldu:
         -Sadece www.osym.gov.tr adresindeki bilgileri dikkate alınız,
         -ÖSYM’nin internet adresinde yayınlanan duyuruları yakından takip  ediniz,
         -Sınav ve Tercih Kılavuzlarını dikkatlice okuyunuz,
         -Sınav kurallarını öğreniniz ve kurallara uyunuz,
         -Başvurunuzun tamamlandığından emin olunuz,
         -Şifrenizi en yakın akrabalarınız dahil hiç kimseyle paylaşmayınız,
         -Başvurunuz tamamlandıktan sonra sisteme ayrıca girip bilgilerinizi  kontrol ediniz,
         -Sınav binasına giderken sınava giriş belgesini mutlaka yanınızda bulundurunuz,
         -Nüfus cüzdanı veya pasaportunuzu yanınızda bulundurunuz,
         -Sınava binasına alınması yasak olan eşyaları getirmeyiniz,
         -Sınavdan en az 1 saat önce sınava gireceğiniz yerde olunuz,
         -Sınav görevlileriyle tartışmayınız,
         -Sınava salonundaki her şeyin kamerayla kaydedildiğini unutmayınız,
         -Sınav salonunda sadece kendi soru kitapçığınıza odaklanınız,
         -Cevap kağıdına soru kitapçık numarasını doğru kodlayınız,
         -Cevap kağıdınız yayınlandıktan sonra ÖSYM internet adresinden cevap  kağıdınızı kontrol ediniz,
         -Girdiğiniz sınav başta olmak üzere ÖSYM sınavlarında olağan dışı  herhangi bir durumla karşılaşırsanız, ilgili bilgi ve belgeleri de ekleyerek ve  yazılı olarak ÖSYM’ye bildiriniz.
 
 http://egitim.milliyet.com.tr/ygs-ve-lys-kurallari-kitap-ayracinda/egitimoss/haberdetay/13.02.2013/1668324/default.htm?ref=milliyet_anasayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder