Translate

31 Mart 2013 Pazar

Birlikte eğleniyorlarBirlikte eğleniyorlar

Şebnem ARAT
31 Mart 2013
Birlikte eğleniyorlar

Zihinsel ve bedensel engelli çocukların dileklerini üniversiteliler gerçeğe dönüştürüyor. 2011 Mayıs’ından bu yana 200’den fazla engelli çocuğa dokunan “Onlar Birer Dilek Tuttu, Biz Gerçekleştiriyoruz” projesiyle gençler, çocuklarla zaman geçirip eğleniyorlar.

Engellileri topluma kazandırmak amacıyla faaliyet gösteren “The Helping Trooper” oluşumu, zihinsel ve bedensel engelli çocukların dileklerini, “Onlar Birer Dilek Tuttu, Biz Gerçekleştiriyoruz” projesiyle yerine getiriyor. Kadir Has Üniversitesi öğrencilerinin hayata geçirdiği projeye katılanlardan bir engelli çocuğun dileğini yerine getirmesi isteniyor.
Proje kapsamında oluşturulan “The Helping Trooper” Kurucu Başkanı Cansu Korkmaz, 2011 Mayıs ayında çalışmalara başladıklarını söyledi. 250 üyelerinin olduğunu belirten Korkmaz, bedensel ve zihinsel engelli çocukların topluma kazandırılması için çalıştıklarını anlatarak şunları söyledi:
“Etkinlikler düzenleyerek farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Bağış toplamadan veya ücret almadan hizmet sunuyoruz. Şimdiye kadar 200’den fazla bedensel ve zihinsel engelli ile Down Sendromlu ve otizmli çocuğun dileğini gerçekleştirdik. Bu yıl 20 Nisan’da üniversite çatısı altında Tomurcuk Vakfı’ndan arkadaşlarla buluşacağız. 27 Nisan’da Bursa Özel Tan Okulları’nda projemize devam edeceğiz”
Amaçlarının sadece hediye vermek olmadığını anlatan Korkmaz, “Onlarla bir gün geçiriyoruz. Yanlarında olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. Hediye teslim günlerinde rengarenk süslemeler, pamuk şekerler, balonlar, palyaço ve kostümlü kahramanlar, çikolatalar, şekerler alarak yanlarına gidiyoruz. Birlikte eğleniyoruz. Bu çocukların çoğu ev ile rehabilitasyon merkezi arasında yaşamını sürüyor. Çocuk parklarında doyasıya oynayamıyorlar. Bu eksiklerini biz kapatmaya çalışıyoruz. Gönüllü sayımızı daha da arttırmak istiyoruz.”
***
Zeynep Karagöz (Hafif düzeyde zihinsel engelli, 25):
Bu etkinliği yaptıkları için çok mutluyum. Arkadaşlarla birarada olmaktan çok keyif alıyorum. Dileğim pilli radyoydu. Müzik dinlemeyi çok seviyorum. Radyom hep yanımda olsun istiyorum.
Gözde Güven (Down Sendromlu, 30):
Tomurcuk Vakfı için biraraya gelmeyi çok seviyorum. Keşke bu tür etkinlikler hep olsa. Vakfın ritm grubundayım. 20 Nisan’da hem eğleneceğiz, hem de konser vereceğiz. Güzel bir gün olacak eminim. 1.000-1.500 puzzle diledim. Puzzel koleksiyonum var. İleride sergi açmak istiyorum.
Cansel Yılmaz (William Sendromu, 24):
Üniversiteliler Tomurcuk Vakfı’nı davet ettiği için çok mutluyum. Fotoğraf makinası diledim onlardan. Fotoğraf çekmekten keyif alıyorum. Fotoğraflar benim dilim oluyor. Hediyemi alacağım için heyecanlıyım.

 http://www.hurriyet.com.tr/egitim/22935664.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder