Translate

21 Nisan 2013 Pazar

Erzurum’da dağcı öğretmenler yetiştiriliyor

Erzurum’da dağcı öğretmenler yetiştiriliyor

DHA
21 Nisan 2013

Erzurum’da dağcı öğretmenler yetiştiriliyor

TDF Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüsekokulu öğretim üyesi Alaattin Karaca, öğrencelere tırmanma dersi veriyor.

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Başkanı Alaattin Karaca, Atatürk Üniversitesi Kampusu içindeki tırmanma duvarında BESYO öğrencilerine dağcılık dersi veriyor.  Öğrencilere dağcılık ve doğa sporları dersi kapsamında haftada 5 saat tırmanma dersi anlattığını anlatan Alaattin Karaca, yürüyüş teknikleri, ekip oluşumu, dağda beslenme, yön bulma, ip düğümleri, kampçılık, çadır kurma gibi teknikleri de öğrettiklerini söyledi. Okulu bitiren öğrencilerin ileride beden eğitimi öğretmeni olacaklarını vurgulayan Alaattin Karaca, şöyle konuştu:
“Öğrenciler mezun olduktan sonra öğrendiklerini genç nesillere aktaracak. Yani öğretmenlik kariyerlerinde dağcılık da olacak. Dağcılık sporunu gelecek nesillere anlatacaklar. Dağa gidemediğimiz günlerde bu duvarda arkadaşlarımız dersin uygulamasını yapıyorlar. Kolaydan zora doğru aşama aşama gidiyorlar. Güvenli bir şekilde taprap dediğimiz bir teknikle aşağıdan emniyeti alan arkadaşlarımız buraya tırmanıyorlar. Daha sonra da aşağıya iniyorlar. Tırmanma duvarı gerçek anlamda görevini yapıyor. Yani burada öyle yatan boş bir tesis değil. Bu da çok dikkat edilmesi gereken bir konu.”
BESYO 1’inci sınıf öğrencisi Songül Bağrıaçık, tırmanarak sınav stresini attğını belirterek, “Branşım doğa sporları ve dağcılık olduğu için bu dersi çok seviyorum. Alaattin Hocam sayesinde artık iyi tırmanıyorum. Hava iyi olduğu zaman öğrendiğim tekniklere göre doğada tırmanıyorum” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/23100188.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder