Translate

21 Nisan 2013 Pazar

Öğretmen adaylarının yüzde 80'i sigara kullanmıyorÖğretmen adaylarının yüzde 80'i sigara kullanmıyor

21 Nisan 2013
Öğretmen adaylarının yüzde 80'i sigara kullanmıyor

Yapılan bir araştırmada, öğretmen adaylarının yüzde 80'nin sigara kullanmadığı belirlendi.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Bıkmaz, çocukluk ve gençlik dönemlerinde çocuklar için en etkili rol modeller arasında eğitimcilerin de yer aldığını belirtti. Bu nedenle öğretmenlerin sigara kullanmamasının gelecekte sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde çok önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Bıkmaz, AÜ Onkoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Sigara Savaş Grubu ve Eğitim Bilimleri Fakültesi akademisyenleri tarafından "sigara ve eğitimci" ilişkisini ortaya koyan araştırma yapıldığını belirtti. Bıkmaz, Eğitim Bilimleri Fakültesi’ndeki 1.171 öğretmen adayının katıldığını araştırmada, öğretmen adaylarının yüzde 83'ünün sigara kullanmadığının belirlendiğini söyledi.
Erkek öğrencilerin kızlara göre daha fazla sigara kullandığını anlatan Bıkmaz, sigaraya başlanmamasında "ailenin sigaraya karşı tutumu"nu en önemli etken olarak belirlediklerini, diğer etkenler arasında "örgün eğitimde alınan bilgiler" ve "kendisinin ya da yakınlarının sağlık sorunlarının olması" ilk sıralarda yer aldı.
Araştırmada, sigara içtiğini belirten öğretmen adaylarının yüzde 61'inin 15-18 yaş arasında bu alışkanlığı kazandığı saptanırken, öğrencilerin yüzde 21'i 19 yaş sonrası, yüzde 18'i de 14 yaş altında sigara içmeye başladığı da belirlendi. Sigara kullanan öğrencilerin yüzde 34'ü "arkadaşlarının sigara içmesi", yüzde 25'i "merak", yüzde 24 de "stres"i tiryakiliklerinin neden olarak gösterdi.

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/23100631.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder