Translate

5 Nisan 2013 Cuma

Milli Eğitim Bakanı, eylemci öğrencilerle


5 Nisan 2013

Milli Eğitim Bakanı, eylemci öğrencilerle

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yükseköğretim Kurulu’nu (YÖK) protesto amacıyla Bakanlık önünde toplanan öğrencilerle makamında yaklaşık bir saat görüştü.
Genç-Der üyesi bir grup üniversite öğrencisi, YÖK’ü protesto amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplandı. Grup adına açıklama yapan Genç-Der temsilcisi, Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Ayşen Kavas, Bakanlığın öğrenciler olmadan üniversitelere yönelik karar almaması gerektiğini savundu. YÖK’ün kapatılmasını isteyen Kavas, bunun nedenlerine ilişkin hazırladıkları dosyayı Bakan Avcı’ya sunmak istediklerini söyledi. Yetkililer de “YÖK’ü kapatacağız” şeklinde slogan atan öğrencileri, görüşmek üzere Bakanlığa davet etti. Öğrencileri temsilen içeri giren Ayşen Kavas ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi öğrencisi Onur Kest, Avcı’dan randevu istediklerini belirtti. Daha sonra buradan ayrılan öğrenciler, telefonla taleplerinin kabul edildiğinin bildirilmesi üzerine tekrar Bakanlığa geldi. Nabi Avcı, öğrencilerle makamında yaklaşık bir saat görüştü.
Talepleri dinledi
Bakanlık Basın Biriminden alınan bilgiye göre, Bakan Avcı, görüşmede öğrencilerin YÖK’ün kaldırılmasına ve öğrencilerin üniversite yönetimlerinde söz sahibi olmasına ilişkin taleplerini dinledi. Avcı, 12 Eylül Anayasası ile kurulan YÖK’ün bugünün koşullarına uygun olmadığını belirtti. Bugüne kadar yapılan birçok düzenlemenin bu alandaki sorunları gidermeye yetmediğini anlatan Avcı, bu nedenle yükseköğretime günün koşullarına uygun düzenleme getirmek istediklerini bildirdi. Bakan Avcı, gençlere, Orson Welles’in “I know what it is to be young (Genç olmanın ne demek olduğunu bilirim)” şarkısını dinlemelerini ve Joseph Needham “Doğunun Bilgisi Batının Bilimi” kitabını okumalarını tavsiye etti.
Ayşen Kavas, çıkışta yaptığı açıklamada, Bakan Avcı’nın kendilerine “üniversitelerle ilgili karar alınırken öğrenciler ve akademisyenlerin görüşlerini de alacaklarını” söylediğini belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/22976124.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder